Sennik to zbiór często spotykanych marzeń sennych, który zawiera ogromną liczbę symboli sennych, ich tłumaczenia i interpretacje.

Zjawisko marzeń sennych kojarzy nam się z magią i wielką tajemnicą. Czy sny, mają dla nas jakieś znaczenie? Wiele osób sądzi, że mają. To, co nam się śni, jest wyrazem naszego życia, naszej przeszłości, teraźniejszości, a może nawet przyszłości.

Senniki próbują tłumaczyć podstawowe symbole występujące w snach, jednak dokonana na ich podstawie interpretacja musi być powiązana o ogólną sytuacją śniącego i każdy sen należy interpretować oddzielnie.

Nie ma jednoznacznej recepty jak należy odczytywać poszczególne symbole.
Niektórzy twierdzą, że nasze sny dokładnie pokazują nam, co się z nami w obecnym czasie dzieje, jak wygląda nasze życie.

Nasza podświadomość przekazuje nam w nocy cenne informacje, chcąc zwrócić uwagę na to, przed czym uciekamy, czego się boimy, czego pragniemy, a także na to, w jaki sposób oszukujemy samych siebie, czego nie chcemy zauważyć. Są to zwykle symboliczne obrazy.
Czy symbol ma tę samą wartość dla wszystkich?
Z pewnością symbol może wyłamywać się spod ogólnych, obiektywnych praw powszechnej symboliki, której każdy obraz oznacza na ogół tę samą rzecz dla wielu osób.

Mimo powszechnego uznania, iż sny mogą przepowiedzieć przyszłość (np. ujrzenie trumny z nieboszczykiem – śmiertelny wypadek, wieniec z wosku mieć na głowie – zła nowina), naukowcy są przekonani, iż okres snu jest momentem segregowania pamięci ludzkiej (również elementów pamięci podświadomej) w którym obrazy senne powstają na bazie przeżytych sytuacji i emocji.

 

  B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   W   Z